با کنار زدن آمریکا؛

چین تا ۲۰۳۲ برترین قدرت فضایی جهان می شود

۱۹ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۴:۵۷ کد : ۱۹۰۹۷ دیده بان چین
طبق گزارش جدید چین تا ۲۰۳۲ میلادی در حوزه فضایی از آمریکا جلو می زند و قدرت برتر جهان می شود. این درحالی است که سرعت به کارگیری فناوری های نوین فضایی در چین ۵ تا ۶ بار سریع تر از آمریکا است.
چین تا ۲۰۳۲ برترین قدرت فضایی جهان می شود

به گزارش مرکز تحقیقات چین به نقل از خبرگزاری مهر از دیلی میل، اگر آمریکا اقدامی اضطراری برای غلبه بر موانع بوروکراتیک بر سر راه نوآوری و تسریع پیشرفت های فناورانه انجام ندهد، تا ۲۰۳۲ چین از آن جلو می زند و به ابر قدرتی فضایی تبدیل می شود.

این هشدار بخشی از گزارش واحد نوآوری دفاعی ( زیرمجموعه وزارت دفاع آمریکا)، آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی و نیروی فضایی به نام«وضعیت پایه صنعت فضایی»و خواستار اجرای طرحی به نام« ستاره شمالی» است تا پیشرو بودن اقتصادی، فناوری، زیست محیطی، اجتماعی و نظامی( دفاعی) آمریکا برای نیم قرن بعد تضمین شود.

در گزارش مذکور اشاره شده چین برنامه ای عظیم برای چند دهه تنظیم کرده تا سلطه نظامی و اقتصادی خود در فضا را تامین کند. این درحالی است که آمریکا هنوز یک استراتژی پیوسته و منسجم برای حفظ موقعیت برتر خود در زمینه فضایی ندارد.

چین اکنون در ایجاد و به کارگیری فناوری های نوین، ۵تا۶ بار سریع تر از آمریکا عمل می کند و قابلیت های خود برای خلع سلاح، ایجاد اختلال و از بین بردن ماهواره های موجود در مدار زمین را نشان داده است.

استیو باتو مدیر پورتفولیو فضایی در واحد نوآوری دفاعی در این باره می گوید: ایده اصلی ما آن است که آمریکا باید یک استراتژی عظیم برای فضا و آینده خود در آن طراحی کند. این استراتژی نباید برنامه ای ۳،۵ یا ۱۰ ساله باشد، بلکه باید طرحی برای قرن بیست ویکم میلادی باشد. با ایجاد چشم انداز بلند مدت می تواند نقشه راهی جهت دستیابی به آینده فضایی طراحی کرد.

حوزه فضایی در آمریکا پس از دوره ریاست جمهوری جان اف کندی و اعلام طرح هایی برای ارسال فضانوردان به ماه، از اولویت های این کشور نبوده است. همین امر سبب برتری چین نسبت به آمریکا در حوزه مذکور شده است.

طبق این گزارش طرح چشم انداز ستاره شمالی برای آمریکا، راهنمایی است که کمک می کند آمریکا قدرت رقابت خود با چین را حفظ کند.

کلید واژه ها: آمریکا فضایی چین


نظر شما :